Niedziela, 5 maja 2024

Jak wyeliminować pogłos z sal konferencyjnych?

20 kwietnia 2023

Dobra akustyka jest niezbędna w salach konferencyjnych. Uczestnicy powinni móc wyraźnie słyszeć mówcę i prowadzić spokojną dyskusję. Ważne jest, aby unikać pogłosu, który może utrudniać skupienie się na treści wypowiadanych słów i ich zrozumienie. Jak do tego dochodzi i jak można temu zapobiec w pomieszczeniach takich jak sale konferencyjne? Wyjaśniamy!

Czym jest pogłos i jak powstaje?

Fale akustyczne mogą rozchodzić się w ośrodkach jednorodnych oraz odbijać się od powierzchni. Pogłos w pomieszczeniach zależy od tej drugiej cechy. Twarde powierzchnie, takie jak ściany, sufity i podłogi mają mniejszą zdolność do pochłaniania fal dźwiękowych, ale większą do ich odbijania. Odbicia te powodują, że dźwięk zanika i dociera do osób przebywających w pomieszczeniu po wyciszeniu źródła. Powoduje to uciążliwość akustyczną utrudniającą zrozumienie mowy. Pogłos jest bardziej dokuczliwy, gdy ludzie rozmawiają w tym samym czasie lub w pomieszczeniu znajdują się inne dźwięki.

Gdy wnętrze jest małe każda fala dźwiękowa może wielokrotnie odbijać się od różnych powierzchni, tworząc niezwykle głośne i nieprzyjemne echo (pogłos). Bezpośrednie fale dźwiękowe są wtedy kolejno słyszane przez ucho, a po nich z różnym opóźnieniem pojawia się dźwięk odbity. Pogłos nie jest zalecany w pomieszczeniach konferencyjnych. Należy podjąć wszelkie dostępne metody i środki, aby go uniknąć.

Czas pogłosu i absorpcja akustyczna w akustyce pomieszczenia

Czas pogłosu (RT) jest jednym ze wskaźników określających parametry akustyki wnętrz. Jest to parametr informujący o chłonności akustycznej pomieszczenia. Mierzy się jego zdolność do zniwelowania odbicia fal dźwiękowych od ścian, sufitu lub podłogi. Na jego podstawie określa się, jak długo potrwa zanik dźwięku w danym pomieszczeniu. Współczynnik ten oblicza się mierząc czas potrzebny do spadku dźwięku o 60dB. W przypadku sal konferencyjnych przyjmuje się, że pogłos powinien trwać krócej niż 0,6 sekundy.

Na ten parametr ma wpływ wiele czynników. Objętość i geometria pomieszczenia, jego wymiary, proporcje i kształt, to czynniki wpływające na chłonność akustyczną przestrzeni. Ważne są również parametry materiałów użytych do budowy i wykończenia. Niektóre z nich lepiej pochłaniają dźwięk niż inne.

Pogłos jest problemem w salach konferencyjnych. Może być niekomfortowy i zmniejszać efektywność rozmów.

Pogłos może być problemem w sali konferencyjnej lub innym dużym pomieszczeniu. Może utrudniać, a nawet uniemożliwiać efektywną pracę. Jak wspomniano wyżej, echo, które powstaje przy generowaniu jakiegokolwiek dźwięku, utrudnia słyszenie mowy. Dlatego wszelkie prezentacje, wykłady czy dyskusje nie mogą być prowadzone prawidłowo, jeśli akustyka nie jest właściwa. Pogłos jest również męczący. Może powodować bóle głowy, a nawet zmniejszać produktywność. Może sprawić, że spotkania będą mniej produktywne, ponieważ utrudnia koncentrację.

Jak wyeliminować pogłos z sali konferencyjnej

Nawet jeśli geometria lub objętość pomieszczenia nie są korzystne, nadal możliwe jest zmniejszenie pogłosu. Istnieją specjalne materiały i produkty dostępne w celu poprawy akustyki wnętrza. Pogłos jest redukowany poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i produktów.

  • - Materiały budowlane i izolacyjne
  • - tynki,
  • - sufity podwieszane
  • - pokrycia ścienne
  • - pokrycia podłogowe,
  • - elementy tapicerowane
  • - tekstyliów, takich jak zasłony.

Aby zmniejszyć pogłos, należy zacząć od etapu projektowania, budowy i wykończenia. Nie jest to jedyna możliwość. Contrato oferuje panele akustyczne, dzięki którym można dostosować każde pomieszczenie do potrzeb sal konferencyjnych.

Akustyczne panele ścienne

Panele akustyczne to panele dźwiękoszczelne wykonane ze specjalnych materiałów, które pochłaniają i odbijają fale dźwiękowe. Panele te są łatwe w instalacji i mają dramatyczny wpływ na zmniejszenie pogłosu. Akustyczne panele ścienne są najbardziej rozpowszechnione. Mogą być stosowane jako element funkcjonalny i dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Contrato oferuje szeroką gamę modeli o różnych wykończeniach, które są idealne dla wymagających klientów. Znajdują się w niej również dekoracyjne panele akustyczne, które pozwalają podzielić pomieszczenia i poprawić ich akustykę.

Akustyczne panele sufitowe

Panele akustyczne do sufitów pochłaniające dźwięk są dyskretne i skuteczne. Mogą być montowane do sufitów podwieszanych lub na osobnych konstrukcjach wiszących. Można również dodać źródło światła, aby poprawić atmosferę pracy. Sufitowe panele wygłuszające z kolekcji Contrato wyróżniają się zarówno wysoką estetyką, jak i doskonałym tłumieniem dźwięków. Występują w różnych opcjach estetycznych i funkcjonalnych oraz mogą być dostosowane do potrzeb klienta.

Dlaczego warto zainstalować akustyczne panele podwieszane?

Chcesz wiedzieć więcej o wygłuszaniu pomieszczeń? Dowiedz się, jak rozwiązania akustyczne i panele Contrato mogą przynieść korzyści Twojej firmie. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania!