Czwartek, 21 listopada 2024
Postęp technologiczny wpłynął na wszystkie aspekty naszego życia, ale w ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy zauważalną zmianę w sposobie pracy. W tym czasie nasiliła się debata na temat tego, czy lepiej jest pracować w biurze czy w domu. Jednak epidemia COVID-19 zabrała ostatnie słowo, przynajmniej na razie. Modele biur domowych zostały wprowadzone do naszego życia w sposób, który wcześniej był niespotykany. Praca w domu nie jest dla każdego. Wiele osób ma problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny zespołu i radzi sobie z problemami z produktywnością. Kluczem do sukcesu są odpowiednie nawyki i umiejętna organizacja stanowiska pracy według indywidualnych potrzeb. Według Linkedin elastyczność uzyskana przez pracowników jest równie cenna dla pracodawców, jak i dla pracowników.
Według danych zebranych przez Remote Future, największą na świecie konferencję poświęconą pracy zdalnej, 90% pracowników zdalnych twierdzi, że model home office zwiększył ich produktywność. Polski raport Remote Future ujawnia również, że wielu pracodawców postrzega tryb zdalny jako skuteczny sposób na zatrzymanie i przyciągnięcie największych talentów. Możemy być pewni, bez względu na to, jak do tego podejdziemy, że coraz więcej firm i branż będzie przenosić swoje operacje online. Jest to tańsze i bezpieczniejsze.
Biura domowe zmieniają sposób, w jaki myślimy o dobrym środowisku pracy. Są wygodne i wydajne. W czasach rozwoju Zachodu wspólna przestrzeń biurowa była łączona z efektywniejszą komunikacją korporacyjną. Jednak Internet niewątpliwie zwiększył wydajność i efektywność w procesach komunikacyjnych wielu firm i branż. W ostatniej dekadzie nastąpiło przyspieszenie wirtualnej rewolucji, która spopularyzowała komunikatory, narzędzia i platformy internetowe. Przykładem może być Facebook, usługi Google (na czele z Google Suite, Calendar), czy komunikatory dostosowane do konkretnych modeli biznesowych. Stworzyło to nowe możliwości pracy zdalnej.
W teorii do posiadania "domowego biura" wystarczy nam komputer z dostępem do Internetu. Dzięki temu możemy komunikować się z potencjalnymi współpracownikami, pracodawcami czy zleceniodawcami za pośrednictwem wirtualnej przestrzeni. Jeśli musimy regularnie i stale pracować w domu, ważny jest nasz komfort i zdrowie. Tymi zagadnieniami zajmuje się ergonomia - nauka, która w całości poświęcona jest badaniu i analizie pracy. Jej celem jest dostosowanie narzędzi, warunków, maszyn i środowiska pracy do anatomicznych i psychologicznych możliwości człowieka. Rozwiązania, które wybieramy muszą być ergonomiczne. Z tym pojęciem spotkamy się przynajmniej przy wyborze fotela biurowego. Ergonomia nie jest podyktowana zbiorem wytycznych i zasad, które są powszechnie akceptowane. Każdy z nas ma swoją własną, unikalną budowę ciała i predyspozycje. Dlatego też krzesło ergonomiczne to takie, które jest dostosowane do indywidualnych potrzeb psychofizycznych.
Nawet najbardziej podstawowa stacja robocza jest warta rozważenia, jeśli możemy sobie na nią pozwolić. Korzystanie z laptopa w domu może być kuszące, ale badania wykazały, że wydzielone miejsce pracy (biuro lub przestrzeń przeznaczona do tego celu) może poprawić produktywność i tempo dnia. Pierwszym z nich jest sama przestrzeń. Druga to sposób, w jaki ją urządzamy. W tym przypadku należy pamiętać o znanej zasadzie "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz".
Odpowiednio dobrany fotel biurowy to podstawa mebli biurowych. O tym jak siedzimy w fotelu (często przez długie godziny) decyduje kilka czynników. Ważne jest, aby podczas siedzenia nogi były ustawione w kolanach pod kątem 90 stopni. Oparcie powinno być wyprofilowane zgodnie z kształtem i wielkością kręgosłupa, aby przez cały czas podtrzymywać plecy. Krzesło źle ustawione lub na niewłaściwej wysokości może prowadzić do różnych dolegliwości bólowych. Ważna jest również wysokość biurka. Przestrzeń i inne wyposażenie biura to kwestie drugorzędne i bardziej indywidualne. Osobna przestrzeń, niepodatna na bodźce zewnętrzne, jest często niezbędna dla efektywności, jeśli mieszkamy z kimś. Musimy też zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej naturalne przez większość czasu pracy.
Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z pracy w domu. Według wielu badań hałas jest jednym z najbardziej szkodliwych elementów w miejscu pracy. Atmosfera akustyczna wpływa na nasze zdrowie, a także na efektywność zawodową i samopoczucie. Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (stan na 2018 rok) na zagrożenia hałasem narażonych było 193 500 pracowników. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące hałasu w latach 2016-2018 w ramach "Serii warunków pracy". Z danych wynika, że w ostatnich latach powoli wzrasta zagrożenie hałasem. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach "Komfort Ciszy" promuje świadomość w tym zakresie. Dane te doprowadziły do opracowania szeregu rozwiązań akustycznych, które zmniejszają lub eliminują szkodliwy hałas w biurach. Coraz popularniejsze stają się również panele akustyczne, pomieszczenia akustyczne czy usługi wygłuszania przestrzeni domowych. Czasami wybór modelu domowego biura może wyeliminować problem hałasu w miejscu pracy. Jeśli dzielisz dom z rodziną i nie mieszkasz sam, sytuacja staje się bardziej złożona. Jest to ważne ze względu na odpowiednie środowisko pracy. Rozwiązania akustyczne dla biur oferują tak wiele opcji, że możliwe jest przekształcenie pomieszczeń domowych w przestrzeń biurową.
Oczywistym jest, że jeśli decydujemy się na pracę w domu (lub jeśli jest to od nas wymagane), nasze potrzeby muszą zostać zhierarchizowane i dostosowane do naszych indywidualnych możliwości przestrzennych. Powinny to być wybory ergonomiczne. Ważne jest, aby poza podstawowymi kwestiami mebli czy ciszy, wziąć pod uwagę nasze własne nastawienie do pracy. To ono decyduje o tym, jak planujemy pracę i jakie godziny jej poświęcamy (jeśli nie są narzucone odgórnie). Ważne jest, aby wziąć pod uwagę... ruch. To może wydawać się mniej oczywiste, ale jest niezwykle ważne. Praca w biurze często zmusza nas do poruszania się po większych przestrzeniach niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych naszego mieszkania. Proste ćwiczenia, takie jak lekkie rozciąganie, spacer czy gimnastyka mogą poprawić nasze zdrowie.